اشتراک گذاری

شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز در صورت فراموشی رمز

شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز زمانی مورد نیاز است که رمز را فراموش کرده باشید. پیش از آموزش مراحل و روش های شکستن رمز درایو بیت لاکر، بد نیست بدانید که بیت لاکر یکی از قابلیت های ویندوز است که از آن برای رمزگذاری درایوها و اطلاعات استفاده می شود. به این ترتیب اگر هارد را جابجا کرده و به سیستم دیگری وصل کنید، برای دسترسی به اطلاعات باید رمز مورد نیاز را وارد کنید تا موفق به شکستن درایو قفل شده توسط BitLocker شوید.

رمز بیت لاکر را خودتان انتخاب می کنید و یک کلید ریکاوری برای بازیابی رمز نیز به انتخاب خود نرم افزار ساخته می شود و در اختیار شما قرار می گیرد.حالا اگر به هر دلیلی رمز را فراموش کنید،برای دسترسی به درایوها و اطلاعات ذخیره شده در آنها نیاز به شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز دارید. در ادامه روش های انجام این کار را به شما آموزش می دهیم. اگر سوالی در این زمینه داشتید، تیم متخصص مرکز سخت افزار ایران برای ارائه مشاوره رایگان و خدمات تخصصی تعمیر لپ تاپ در خدمت شماست. 

شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز در صورت فراموشی

روش های شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز

روش های مختلفی برای رمزگشایی درایو قفل شده توسط بیت لاکر در ویندوز وجود دارد. پیش از معرفی این روش ها باید به نکته ای اشاره کنیم؛ نکته این است که بعد از رمزگذاری یا Encryption اطلاعات درایو، به صورت معمول در ویندوزی که رمزگذاری انجام شده است، باز شدن قفل بیت لاکر به صورت اتوماتیک انجام می شود و نیازی به وارد کردن پسورد نیست. با این حال امکان غیرفعال کردن این گزینه هم وجود دارد؛

به این ترتیب هربار که بخواهید وارد درایو شوید، باید رمز را وارد کنید. جهت غیرفعال سازی این ویژگی، وارد کنترل پنل شده و به بخش System and Security بروید.

آموزش شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز

سپس گزینه BitLocker Drive Encryption را انتخاب کنید.

روش شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز

سپس در درایو مورد نظر خود بر روی گزینه  Turn off auto turn off کلیک کنید.

شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز

 

حالا وقت آن رسیده که با روش های شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز آشنا شوید.

استفاده از رمز BitLocker برای شکستن قفل درایو

 یکی از روش های اولیه برای بازگشایی قفل درایو بیت لاکر در ویندوز، استفاده از رمز آن است. وقتی در حال ایجاد قفل امنیتی روی درایو مورد نظرتان هستید، از شما خواسته می شود تا رمزی را برای باز کردن قفل BitLocker ایجاد کرده و این رمز را در محلی امن نگهداری کنید.

پس برای شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز، می توانید از این رمز کمک بگیرید. بدین منظور باید روی درایو مورد نظر دابل کلیک کرده و در پنجره ای که نمایش داده می شود، رمز را وارد کنید. اما اگر این رمز را گم کرده اید، باید از روش های بعدی استفاده کنید.

شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز

استفاده از Recovery Key برای غیر فعال کردن Bitlocker

دومین روش برای شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز، استفاده از کلید ریکاوری است. توضیح این که در زمان ساخت رمز، فایلی حاوی یک کد بلند به عنوان کلید بازیابی رمز برای شما ایجاد می شود و ویندوز از شما می خواهد تا این کلید را در محلی امن ذخیره و یا یادداشت کنید. اگر رمز را فراموش کرده اید، این رمز به شما کمک می کند قفل بیت لاکر را بشکنید. طبق تصاویر بالا ابتدا به کنترل پنل بروید و گزینه ای با عنوان BitLocker Drive Encryption را پیدا کنید.

اگر کنترل پنل در حالت نمایش Category باشد، به بخش System and Security بروید و گزینه BitLocker Drive Encryption را انتخاب کنید. در پنجره باز شده، درایوهای متصل به کامپیوتر نمایش داده می شوند. درایو مورد نظر را پیدا کرده و روی گزینه Turn off BitLocker کلیک کنید.

در این مرحله از شما خواسته می شود که رمز را وارد کنید. از آنجایی که رمز را فراموش کرده اید، بر روی گزینه More Options کلیک کنید و سپس Enter Recovery Key را انتخاب کنید. حالا باید کلید ریکاوری را که در قالب یک فایل با پسوند TXT ارائه شده است، وارد کنید و سپس دکمه Unlock را بزنید. به این ترتیب به فایل های درایو مورد نظرتان دسترسی پیدا می کنید.

شیوه شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز

بازکردن درایو قفل شده با BitLocker بدون کلید ریکاوری

اما روش دیگری هم برای شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز وجود دارد که در صورت در دسترس نبودن کلید ریکاوری می توانید از آن استفاده کنید. در این صورت کافی است هارد را فرمت کنید تا قفل BitLocker از بین برود؛ البته با این کار اطلاعات موجود در درایو پاک می شوند.

شکستن قفل درایو بیت لاکر در ویندوز

همچنین می توانید از ابزار ریکاوری پسورد بیت لاکر استفاده کنید.     

 Thegrideon BitLocker Password، Elcomsoft Distributed Password Recovery و Passware Kit چند مورد از این ابزارها هستند که به شکل های مختلف، شکستن رمز درایو بیت لاکر در ویندوز را انجام می دهند. 

3.2/5 (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید