اشتراک گذاری

چطور کامپیوتر را به تلویزیون وصل کنیم؟

وصل کردن کامپیوتر به تلویزیون، روش های مختلفی دارد که در ادامه این مطلب، همه آنها را به شما آموزش می دهیم. با اجرای این روش ها می توانید لپ تاپ یا کامپیوتر خود را به تلویزیون وصل کرده و فایل های مورد نظرتان (عکس، فیلم و …) را در نمایشگری بزرگ تر، برای چند نفر نمایش دهید. بسته به مدل تلویزیون، می توان از کابل های مختلفی برای وصل کردن رایانه به آن استفاده کرد. 

در تلویزیون های هوشمند امکان استفاده از روش های بی سیم هم وجود دارد. نکته دیگر این که اتصال کامپیوتر به تلویزیون در مک و ویندوز، مراحل متفاوتی دارد. ما در ادامه روش های وصل کردن کامپیوتر به تلویزیون برای سیستم های ویندوزی را معرفی می کنیم. اگر نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر در این زمینه داشتید، می توانید از تیم تعمیر کامپیوتر در نمایندگی ایسر مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

چطور کامپیوتر را به تلویزیون وصل کنیم؟

روش های وصل کردن کامپیوتر به تلویزیون

اگر می خواهید لپ تاپ یا کامپیوترتان را به تلویزیون وصل کنید، باید اول به قابلیت های هر دو دستگاه توجه کنید. روش های متنوعی برای اتصال رایانه به تلویزیون وجود دارد. اما تمامی این روش ها در همه مدل ها قابل اجرا نیستند و محدودیت هایی در تلویزیون ها و سیستم های کامپیوتری وجود دارد. 

در مجموع، استفاده از کابل hdmi، استفاده از کابل DVI و VGA، استفاده از usb و استفاده از وای فای، رایج ترین روش ها برای وصل کردن کامپیوتر به تلویزیون هستند. در ادامه مراحل هریک از این روش ها را مفصل تر بررسی می کنیم.

اتصال کامپیوتر به تلویزیون با کابل hdmi

یکی از رایج ترین روش ها برای وصل کردن کامپیوتر به تلویزیون، استفاده از کابل HDMI است. بدین منظور باید هم کامپیوتر و هم تلویزیون مورد نظر، به خروجی اچ دی ام آی مجهز باشند. امروزه تقریبا همه تلویزیون ها، لپ تاپ ها و کیس های کامپیوتر، به این خروجی مجهز هستند.

 با این روش، صدا و تصویر به صورت هم زمان بین دو دستگاه منتقل می شوند و نیازی به استفاده از تجهیزات دیگری نیست. برای اتصال کامپیوتر به تلویزیون با استفاده از این روش، نیاز به یک کابل HDMI دارید. ابتدا یک سر کابل را به پورت hdmi موجود در کامپیوتر بزنید. سپس سر دیگر را به پورت hdmi  موجود در پشت تلویزیون بزنید. ممکن است در برخی تلویزیون ها یک صفحه آبی رنگ نمایش داده شود؛ در این صورت باید دکمه input  یا source را روی کنترل تلویزیون فشار دهید و گزینه  hdmi1 را از آیکون arrow انتخاب کنید. 

(دقت کنید که ممکن است این گزینه ها در تلویزیون های مختلف، متفاوت باشند) اگر صفحه کامپوتر روی تلویزیون نشان داده نشد، در سیستم وارد control panel  شده و بعد از قسمت display آیکن Adjust resolution را انتخاب کنید. در لیست کشویی این بخش، تلویزیون مورد نظر را انتخاب کنید و بعد از بخش resolution   وضوح و اندازه تصویر را تنظیم کنید.

اتصال کامپیوتر به تلویزیون با کابل hdmi

اتصال رایانه به تلویزیون با کابل VGA

برخی از کامپیوترها دارای پورت HDMI نیستند؛ در این صورت می توانید برای وصل کردن کامپیوتر به تلویزیون از کابل ویدیو یا VGA استفاده کنید. در این روش یا باید از یک کابل که یک سر آن به صورت VGA و سر دیگر آن به صورت HDMI است استفاده کنید؛ یا از یک آداپتور با انتهای نر VGA و انتهای ماده HDMI . 

شما باید سر hdmi  را به پورت پشت تلویزیون و سر vga  را به پورت رایانه وصل کنید. نکته مهم در مورد این روش این است که تنها تصویر را انتقال می دهد و کیفیت پایین تری هم در مقایسه با روش های دیگر دارد. برای دریافت صدا، باید یک کابل صوتی را هم از کامپیوتر به پورت صوتی تلویزیون متصل کنید تا سیگنال های صوتی را نیز پوشش دهد.

اتصال کامپیوتر به تلویزیون با wifi

در مدل های هوشمند، می توانید برای وصل کردن کامپیوتر به تلویزیون از وای فای استفاده کنید. اما برای اجرای این روش، لپ تاپ یا کامپیوتر شما باید ویندوز 10 داشته باشد. اگر تمام شرایط را دارید، برای اتصال کامپیوتر به تلویزیون به ترتیب زیر عمل کنید:

  • ابتدا wifi و WIFI DIRECT تلویزیون، و WI-FI کامپیوتر را روشن کنید.
  • سپس در لپ تاپ به مسیر Setting > Device بروید و از قسمت Bluetooth & other device گزینه Add Bluetooth & other device را انتخاب کنید.
  • در ادامه مراحل وصل کردن کامپیوتر به تلویزیون، گزینه Wireless display or dock را انتخاب کنید.
  • صفحه ای شامل دستگاه هایی که در اطراف موجود هستند نمایش داده می شود که باید نام تلویزیون خود را در آن انتخاب کنید.
  • اگر همه مراحل را به درستی طی کرده باشید، صفحه کامپیوتر روی تلویزیون نمایش داده می شود.
نحوه اتصال کامپیوتر به تلویزیون

اتصال کامپیوتر به تلویزیون با usb

روش دیگر برای وصل کردن کامپیوتر به تلویزیون، استفاده از پورت یو اس بی است. اگر تلویزیون شما پورت usb دارد، می توانید از این طریق لپ تاپ یا رایانه را به آن وصل کنید. اول تلویزیون و کامپیوتر خود را خاموش کنید؛ سپس یک سر کابل را در پورت usb کامپیوتر و سر دیگر کابل را در پورت usb  پشت تلویزیون وارد کنید. حالا تلویزیونتان را روشن کنید و در قسمت تنظیمات، مراحل تعیین شده را طی کنید. این مراحل بسته به مدل تلویزیون، متفاوت هستند.

3.7/5 (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید