اشتراک گذاری

نحوه ریست تنظیمات بایوس لپ تاپ و کامپیوتر ایسر چگونه است؟

گاهی اوقات مانند زمانی که سیستم عامل لپ تاپ یا کامپیوتر شما بوت نمی شود یا زمانی که رمز ورود به سیستم خود را فراموش کرده اید، مجبورید تنظیمات بایوس سیستم خود را ریست کنید. اگر هر یک از این مشکلات برای شما به وجود آمده است و به دنبال این هستید که بدانید چگونه باید تنظیمات بایوس سیستم خود را ریست کنید؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید؛ چراکه هم قرار است شما را با بایوس و وظایف آن در کامپیوتر و لپ تاپ آشنا کنیم و هم قرار است که نحوه ریست تنظیمات بایوس لپ تاپ و کامپیوتر ایسر را به شما آموزش دهیم.

بایوس چیست و چه نقشی در کامپیوتر دارد؟

قبل از اینکه به سراغ آموزش ریست تنظیمات بایوس برویم، لازم است کمی با بایوس و نقش آن در کامپیوتر آشنا شوید. بایوس یک فریمور (برنامه های سطح پایین) است که در یک چیپ الکتریکی گنجانده شده و بر روی مادربرد کامپیوتر و لپ تاپ قرار گرفته است که وظیفه اصلی آن بوت کردن سیستم عامل سیستم است. بنابراین زمانی که سیستم خود را روشن می کنید و می بینید که سیستم عامل شما در حال بالا آمدن یا به اصطلاح بوت شدن است، به این معناست که بایوس لپ تاپ شما در حال فعالیت است.

البته بایوس وظایف دیگری هم در کامپیوتر و لپ تاپ دارد که شامل: لود کردن درایورها و کنترلرهای سیستم، کنترل کردن تنظیمات مربوط به سیستم، بررسی و شناسایی تمام دستگاه ‌ها و فایل ‌هایی که قابل بوت شدن بر روی سیستم عامل هستند، بررسی CMOS Setup جهت تنظیمات شخصی و سفارشی و … می باشند.

ریست تنظیمات بایوس

در چه صورت باید تنظیمات بایوس سیستم را ریست کرد؟

حالا که با بایوس و وظایف آن در کامپیوتر و لپ تاپ آشنا شدید، لازم است بدانید که در چه صورت نیاز به ریست تنظیمات بایوس است؟ همانطور که اشاره کردیم وظیفه اصلی بایوس در سیستم، بوت کردن سیستم عامل آن است. با این وجود اگر سیستم عامل لپ تاپ یا کامپیوتر شما به هر دلیلی با مشکل مواجه شده است و بوت نمی شود، می توانید تنظیمات بایوس آن را ریست کنید. از طرفی اگر رمز ورود به سیستم خود را فراموش کرده اید نیز می توانید با ریست کردن تنظیمات بایوس، رمز عبور را بردارید و به راحتی وارد سیستم خود شوید.

مراحل ریست تنظیمات بایوس کامپیوتر و لپ تاپ ایسر

 • ریست تنظیمات بایوس لپ تاپ و کامپیوتر از طریق ورود به تنظیمات بایوس

 1. برای ریست تنظیمات بایوس کامپیوتر یا لپ تاپ ایسر ابتدا باید سیستم خود را خاموش کرده و مجددا آن را روشن کنید تا در حالی که بوت می شود، با فشردن کلید Del یا F2 بر روی صفحه کلید بتوانید وارد تنظیمات بایوس شوید.
 2. بعد از وارد شدن به تنظیمات بایوس در تب Main می توانید، گزینه Load Setup Defaults را مشاهده کنید.
 3. حالا در پیامی که به شما نمایش داده می شود، گزینه Yes را انتخاب کنید.
 4. اکنون تغییرات انجام شده را با انتخاب گزینه Yes ذخیره کرده و از تنظیمات بایوس خارج شوید تا تنظیمات بایوس ریست شود.

 • ریست تنظیمات بایوس کامپیوتر از طریق خارج کردن باتری CMOS

 1. دومین روشی که می توانید از آن برای ریست تنظیمات بایوس استفاده کنید، خارج کردن باتری CMOS است که این روش را تنها برای ریست کردن تنظیمات بایوس بر روی کامپیوتر آموزش می دهیم؛ چراکه امکان دارد این روش بر روی لپ تاپ که تکنولوژی ساخت متفاوتی دارد، کارساز نباشد. برای استفاده از این روش اول از همه باید کامپیوتر ایسر را خاموش کنید و آن را از برق جدا کنید.
 2. درب کیس کامپیوتر را باز کنید.
 3. بر روی مادربرد باتری CMOS را پیدا کنید و آن را به آرامی از روی برد خارج کنید.
 4. سپس دکمه پاور کامپیوتر را به مدت 10 تا 15 ثانیه نگه دارید.
 5. حالا دوباره باتری CMOS را بر روی مادربرد در جای خود قرار دهید.
 6. اکنون درب کیس را ببندید و کابل برق کامپیوتر به آن وصل کنید.
 7. حالا سیستم را روشن کنید.
4/5 (1 امتیاز)