اشتراک گذاری

فیلتر ویدئو پروژکتور

تقریباً تمامی پروژکتورهای امروزی نظیر LCD، DLP و L-COS در حین کار گرمای زیادی تولید می‌کنند. راهکار شرکت‌های سازنده، برای جابجایی این گرما و تهویه هوای درون پروژکتور، استفاده از فن در پروژکتور بوده است. پروژکتورهای امروزی، بسته به نوع و مدل‌شان، دارای یک یا چند فن هستند. اما مشکلی که در این میان وجود دارد، ذرات ریز گرد و غباری است که در هوا وجود دارند. به همین دلیل هم فیلتر ویدئو پروژکتور برای مقابله با این مشکل در دستگاه قرار گرفته است. 

این ذرات به مرور در میان قطعات پروژکتور انباشته شده و سبب کاهش کارایی دستگاه می‌‌گردند. در طول چند دهه اخیر، شرکت های سازنده برای رفع این اشکال اقدام به استفاده از فیلتر کرده‌اند. فیلتر موجود در پروژکتورهای امروزی، هوای دستگاه را پیش از ورود، فیلتر کرده و آن را عاری از گردوغبار می‌سازد. باید توجه داشت که فیلترهای پروژکتور نیز هر از چند گاهی نیاز به سرویس و تمیز کردن دارند.

در غیر این صورت به سبب انباشت گردوغبار کارایی خود را از دست داده و بدل به قطعه ای بی‌مصرف می‌گردند. با وجود بایست قبل از خنک کردن قطعات از فیلتر عبور کند تا در نتیجه از گسترش گرد و غبار بر روی قطعات در حال کار جلوگیری کند. درصورتی که فیلتر بکاررفته در پروژکتور از نوع یکبار مصرف است می‌بایست پس از طی عمر مفید آن، تعویض گردد. توجه به عمر مفید فیلتر ویدئو پروژکتور و تعویض آن در زمان مناسب، سبب افزایش کارایی پروژکتور، افزایش عمر مفید قطعات پروژکتور و کارکرد بالای لامپ پروژکتور می گردد. در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر می توانید با کارشناسان ما در نمایندگی ایسر تماس بگیرید.

فیلتر ویدئو پروژکتور

زمان تعویض فیلتر پروژکتور

برای تشخیص زمان مناسب تعویض فیلتر پروژکتور نیاز است تا به برخی فاکتورهای مرتبط با این دستگاه توجه شود. یکی از این فاکتورها، فضایی است که پروژکتور در آن نصب شده است. در صورتی که هوای موجود در این فضا آلوده باشد، تعویض فیلتر می‌بایست در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری انجام شود. بالعکس، در صورت پایین بودن میزان گرد و غبار، تعویض فیلتر می‌بایست در فاصله‌های زمانی بیشتری انجام شود.

به طور کلی، توصیه سازندگان ویدئو پروژکتور آن است که فیلترها را پس از هر ۱۰۰ تا ۳۰۰ ساعت کار دستگاه، تعویض کرد. معمولاً زمان مناسب برای تعویض فیلتر ویدئو پروژکتور در دفترچه راهنمای پروژکتور درج شده است. در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر می توانید با کارشناسان ما در نمایندگی تعمیرات ایسر تماس بگیرید.

بدون شک تعویض به موقع فیلتر یکی از نکات کار با پروژکتور است که به افزایش عمر دستگاه کمک می کند.

تشخیص زمان مناسب برای تمیز کردن فیلتر پروژکتور

غالب پروژکتورهای امروزی، فرا رسیدن زمان تمیز کردن پروژکتور را از طریق ارائه پیغام هایی به کاربر اطلاع می‌دهند. این موضوع در پروژکتورهای برخوردار از چراغ ال ای دی (LED) به صورت روشن و خاموش شدن این چراغ ها و یا تغییر رنگ شان اتفاق می‌افتد. در برخی دیگر از مدلهای پروژکتور نیز نیاز به تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور از طریق ارائه پیغام بر روی صفحه نمایش گزارش داده می‌شود). برای تشخیص نوع اشکال پیش آمده به موارد درج شده در بخش زیر دقت نمایید:

  • چشمک زدن رنگ پرتقالی: فعال شدن این رنگ به معنای آن است که پروژکتور خیلی گرم شده است.
  • چشمک زدن رنگ قرمز: فعال شدن این رنگ به معنای آن است که فن یا سنسور درجه مشکل پیدا کرده است.
  • قرمز ثابت: فعال شدن این رنگ به معنای آن است که امکان خاموش شدن پروژکتور بخاطر داغ شدن بیش از حد وجود دارد. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در واحد تعمیرات پروژکتور ایسر تماس بگیرید.

آموزش تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور

برای تمیز کردن فیلتر پروژکتور در گام نخست کاور دستگاه را جدا سازید و فیلتر موجود در پروژکتور را خارج کنید. تمیز کردن فیلتر به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که در این بخش به چند مورد از آن ها اشاره خواهد شد. بهترین روش برای تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور، استفاده از «جاروبرقی مخصوص کامپیوترها» است.

این دستگاه باعث کشیدن گرد غبار از داخل فیلتر می‌شود. روش دیگر استفاده از کمپرسور هوا برای زدودن گرد و غبار است. در ارتباط با فیلتر پروژکتور، شستشو فیلتر با آب و مایع توصیه نمی شود، زیرا وجود مواد شیمیایی موجب آسیب زدن به پوشش فیلتر می شود. در صورت کثیفی بیش از حد فیلترها، توصیه می‌شود فیلتر دستگاه را با یک فیلتر نو عوض نمایید.

پیش از جا انداختن فیلتر نو از تمیز بودن مکان فیلتر و زدوده شدن کامل گردوغبار مطمئن گردید. به یاد داشته باشید که در طول فرایند تعویض و تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور، روی پروژکتور و محل باز شده را با پارچه ای بپوشانید. در صورت نیاز به سرویس های تخصصی مرتبط با این کار می‌توانید به مرکز تعمیرات پروژکتور ایسر مراجعه نمایید.

5/5 (1 امتیاز)