اشتراک گذاری

مقدار زمان اتصال لپ تاپ ایسر به برق

اگر شما نیز برای انجام کارهای روزمره و یا انجام پروژه های کاری خود از لپ تاپ ایسر یا هر برند دیگری استفاده می کنید ، حتما تا کنون برای شما نیز پیش آمده که هنگام استفاده از لپ تاپ یا بعد از اتمام کارتان فراموش کنید که دستگاه را از برق جدا کنید. در چنین شرایطی اولین موردی که شما را نگران می کند ، آسیب رسیدن به باتری این دستگاه است و سوالی که برای شما در این لحظه ایجاد می شود این است که مقدار زمان اتصال لپ تاپ ایسر به برق چقدر بوده؟ و یا اینکه تا چه مدت می توان لپ تاپ ایسر را به شارژ وصل کرد؟ ؛ که برای رسیدن به پاسخ این سوال ها و پیدا کردن راهکارهای مناسب برای بالا بردن عمر باتری باید به مواردی که در ادامه به شما توضیح داده می شود ، توجه کنید.

زمان اتصال لپ تاپ ایسر به برق

فرایند شارژ و تخلیه شارژ در باتری

قبل از اینکه بخواهیم ، مقدار زمان لازم جهت اتصال لپ تاپ ایسر به برق را بدانیم باید با فرایند شارژ و تخلیه شارژ در باتری ، آشنا شویم. باتری های به کار رفته شده در لپ تاپ ایسر یا هر برند دیگری از نوع لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمر است که در هر دوی آنها فرایند شارژ و تخلیه آن به یک صورت است.

به طور کلی می توان اینطور بیان که هنگامی که یک باتری در حال شارژ شدن است ، یون های لیتیوم با بار مثبت از طریق محلول الکترولیت در سلول باتری از سمت یک الکترود به نام کاتد به سمت یک الکترود به نام آند ، حرکت می کنند و وقتی هم که باتری در حال تخلیه شارژ است این جریان در باتری به طور معکوس اتفاق می افتد.

یعنی باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمر ، نیروی لازم را جهت شارژ باتری و به راه انداختن لپ تاپ از حرکت الکترون ها در درون خود باتری تامین می کنند. بهتر است بدانید که در طی این سال ها ، دانشمندان سعی داشتند تا فرمول شیمیایی داخل باتری های لیتیومی را تغییر داده تا بدین وسیله بتوانند عمر مفید باتری ها را افزایش دهند اما با توجه به تمامی موفقیت هایی هم که در این زمینه داشته اند باز هم نتوانسته اند که چرخه شارز و تخلیه شارژ را به طور مادام العمر در باتری ایجاد کنند.

عوامل موثر در مقدار زمان اتصال لپ تاپ ایسر به برق

باید بدانید که موارد مختلفی در میزان زمان اتصال لپ تاپ ایسر به برق نقش داشته اند به طوری که اگر هر یک از این موارد را رعایت نکنید در نهایت به سلامت باتری لپ تاپ ایسر خود آسیب رسانده و عمر مفید آن را کاهش می دهید. این موارد عبارتند از:

  • نگه داشتن لپ تاپ در دماهای بالای 30 درجه سانتی گراد

یکی از مهم ترین عواملی که هنگام اتصال لپ تاپ ایسر به برق باید به آن توجه داشته باشید ، میزان دمای محیط اطراف است ؛ هر چند که این مورد باعث انفجار یا ایجاد آتش سوزی در دستگاه شما نمی شود اما می تواند به طرز چشمگیری طول عمر باتری لپ تاپ ایسر شما را کاهش داده و یا به عبارتی تعداد چرخه شارژ و تخلیه شارز را در باتری لپ تاپ شما کاهش دهد.

تحقیقات متخصصین در این زمینه نشان می دهد که اگر فرضا یک باتری با میزان شارژ 40 درصد به مدت یک سال به طور دائم در دمای 40 درجه سانتی گراد نگهداری شود بعد از این مدت ، گنجایش باتری به 85 درصد کاهش پیدا می کند.

بر اساس مواردی که گفته شد می توان فهمید که وصل کردن لپ تاپ ایسر به برق به طور دائم در مکان هایی که دمای بالایی دارند به سلامت باتری آسیب می رساند و همچنین می توان اینطور بیان کرد که هنگام داغ کردن لپ تاپ و یا انجام کار زیاد نیز بهتر است که دائما آن را به به شارژ وصل نکنید.

  • اعمال ولتاژ بالا به باتری لپ تاپ ایسر

مورد دیگری که هنگام اتصال لپ تاپ ایسر به برق برای مدت طولانی باید به آن توجه کنید این است که این کار باعث می شود تا ولتاژ بالایی به باتری لپ تاپ وارد شده و پس از مدتی عمر مفید آن کاهش پیدا کند.

به بیانی دیگر ، هر سلول از باتری لیتیومی به اندازه سطح تعیین شده برای آن یعنی 4.20 ولت به شارژ نیاز دارد که طبق این عدد ، میزان طول عمر باتری در لپ تاپ ایسر ، 500-300 سیکل شارژ است. حال اگر لپ تاپ ایسر شما به مدت طولانی به برق وصل باشد در نتیجه بیش از ظرفیت ، به باتری آن نیرو وارد شده و به اصطلاح می گویند که ولتاژ بیش از حدی به باتری لپ تاپ شما اعمال شده و همین امر باعث کاهش یافتن عمر مفید باتری دستگاه شما شده است.

نکته: علاوه بر موارد فوق که هنگام اتصال لپ تاپ ایسر برای مدت زمان طولانی به برق باید به ان توجه کرد می توان به موارد زیر هم در صورت امکان نیز توجه داشت:

  • استفاده از فن های خنک کننده هنگام استفاده از لپ تاپ ایسر
  • عدم اجرای بازی ها و برنامه های سنگین هنگامی که لپ تاپ داغ کرده است
  • قرار ندادن لپ تاپ ایسر در حین کار بر روی سطوحی مانند بالش یا پتو
  • همچنین بر اساس موارد گفته شده در بالا بهتر است که لپ تاپ ایسر را تا زمانی که شارژ باتری آن به 80 درصد برسد به برق وصل کرده و بعد از آن از برق جدا کنیم.
Rate this post