اشتراک گذاری

آموزش رفع مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر

در مواقع مختلفی شما نیاز دارید تا با وصل کردن گوشی به کامپیوتر برخی از کارهای خود را انجام دهید. برای مثال برخی داده ها را از گوشی به کامپیوتر یا بالعکس انتقال دهید یا این که با اتصال گوشی به کامپیوتر از طریق گزینه هایی مانند روت کردن یا ریکاوری دستگاه، مشکل گوشی را برطرف کنید. در این میان گاهی اوقات کاربران با مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر مواجه می شوند و نمی توانند گوشی خود را به کامپیوتر وصل کنند. عدم اتصال گوشی به کامپیوتر که به دنبال آن موبایل توسط سیستم شناسایی نمی شود، ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد.

اگر شما هم با مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر مواجه هستید می توانید در این مقاله از نمایندگی ایسر با ما همراه باشید تا نحوه رفع این مشکل را به صورت کامل بررسی کنیم و بهترین راه حل های موجود را ارائه دهیم.

آموزش رفع مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر

دلایل مختلف وصل نشدن گوشی به کامپیوتر

به چند دلیل مختلف ممکن است گوشی به کامپیوتر وصل نشود و در نتیجه سیستم نتواند آن را شناسایی کند. یکی از دلایل مهم عدم اتصال گوشی به کامپیوتر مشکلات فیزیکی هر یک از این دستگاه هاست. برای مثال شاید پورت کامپیوتر یا گوشی مشکل داشته باشد یا این که مشکل از کابل هایی است که از آنها برای اتصال گوشی به کامپیوتر استفاده می کنیم.

هر گونه اتصالی و قطع و وصل شدن اتصال می تواند مانع شناسایی شدن گوشی در سیستم شود. گاهی نیز گزینه درست اتصال گوشی به کامپیوتر انتخاب نشده است. به روز نبودن درایورها و سیستم عامل گوشی و کامپیوتر، فعال بودن یک سری از ابزارها روی گوشی مانند برنامه Samsung SideSync و برخی باگ ها و مشکلات نرم افزاری چه در گوشی و چه سیستم می تواند دلیل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر و عدم شناسایی آن باشد. حال با توجه به این موارد می توان از راه حل هایی که در ادامه به آنها می پردازیم برای رفع مشکل به وجود آمده استفاده کرد.

این مقاله برای شما مفید است : چرا لپ تاپ به تلویزیون وصل نمی شود؟

پورت ها و کابل اتصال را بررسی کنید

در درجه اول مطمئن شوید که کابل مورد استفاده برای اتصال گوشی به کامپیوتر سالم است و هیچ قطع و وصلی در اتصال ایجاد نمی شود. پورت ها را هم بررسی کنید و مطمئن شوید که پورت های کامپیوتر سالم است و از این بابت مشکلی برای اتصال وجود ندارد. اگر مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر به خرابی کابل ها یا پورت ها مربوط باشد، راه حل رفع مشکل خرید یک کابل جدید برای اتصال یا تعمیر و تعویض پورت های کامپیوتر و گوشی است.

حالت اتصال درست را انتخاب کنید

زمانی که شما گوشی را به کامپیوتر وصل می کنید باید با توجه به هدفی که از اتصال این دستگاه ها به هم دارید، مناسب ترین حالت اتصال گوشی به سیستم را انتخاب کنید. در نوار اعلان بالای گوشی شما می توانید حالت های مختلف اتصال را مشاهده کنید. اگر هدف شما انتقال برخی از فایل ها به کامپیوتر است باید گزینه Transferring file را انتخاب کنید تا به این ترتیب حافظه گوشی به صورت یک درایو ذخیره سازی در سیستم نمایش داده شود. انتخاب حالت اتصال اشتباه یکی از اصلی ترین دلایل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر و شناسایی نشدن آن در کامپیوتر است.

به روز رسانی کردن درایورها

برای اتصال بدون مشکل گوشی به کامپیوتر و انتقال داده ها باید حتما درایورهای MTP USB روی سیستم نصب و به روز باشد. در صورتی که سیستم قدیمی است یا این که درایورها به روز نیستند، ممکن است با مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر مواجه شوید. در نتیجه برای سیستم های ویندوزی می توان برای رفع مشکل عدم اتصال گوشی به کامپیوتر، حالت MTP را روی سیستم نصب یا به روز رسانی کرد. در بخش درایورها می توان درایور مربوط به MTP USB را به روزرسانی کرد. علاوه بر این ممکن است کلا به به روزرسانی کردن سیستم عامل ویندوز یا نصب درایورهای لپ تاپ و کامپیوتر نیاز داشته باشید. با آموزش نصب درایور لپ تاپ یا کامپیوتر می توانید درایورها را نصب کرده و مشکل را برطرف کنید.

فعال کردن USB debugging در گوشی

یکی دیگر از مواردی که می تواند موجب وصل نشدن گوشی به کامپیوتر شود فعال نبودن USB debugging در گوشی است. برای این که گوشی به کامپیوتر وصل و در آن شناسایی شود باید حتما این قابلیت در آن فعال باشد. در بخش تنظیمات گوشی و در قسمت Developer option، می توان قسمت USB debugging را روی حالت فعال قرار داد تا به این ترتیب مشکل عدم اتصال گوشی به کامپیوتر برطرف شود.

فعال کردن USB debugging در گوشی

ریستارت کردن گوشی و کامپیوتر

یکی از راه حل های بسیار ساده برای رفع مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر، ریستارت کردن گوشی و کامپیوتر است. ابتدا یک بار گوشی خود را ریستارت کنید و مجددا اتصال آن به کامپیوتر را بررسی نمایید. اگر مشکل ادامه داشت می توانید یک بار هم سیستم را ریستارت کنید تا اگر هر گونه مشکل نرم افزاری موقتی دلیل شناسایی نشدن گوشی در کامپیوتر باشد با ریستارت کردن ساده برطرف شود.

اینو بخون شاید به کارت بیاد : خوانده نشدن فلش توسط کامپیوتر

یک بار حافظه جانبی گوشی را خارج کنید

اگر از مموری های جانبی در گوشی استفاده می کنید ممکن است وجود آنها در اتصال گوشی به کامپیوتر اختلالاتی ایجاد کند. در نتیجه اگر با مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر مواجه هستید یک بار حافظه جانبی را از گوشی خارج کرده و مجددا اتصال گوشی به کامپیوتر را بررسی نمایید. اگر اطلاعات مورد نظر شما برای انتقال روی رم خارجی گوشی است، می توانید برای انتقال آن به کامپیوتر از یک رم دیدر استفاده کنید.

حالت پرواز را امتحان کنید

گاهی اوقات وصل نشدن گوشی به کامپیوتر به دلیل بروز یک سری اختلالات جزئی و موقتی است که می توان با یک راه حل ساده مانند حالت پرواز آنها را برطرف کرد. در نتیجه اگر با مشکل عدم اتصال گوشی به کامپیوتر مواجه شدید و سایر راه حل های پیشنهادی کارایی نداشت می توانید یک بار گوشی را روی حالت پرواز قرار دهید و سپس مجددا اتصال آن به کامپیوتر را بررسی کنید.

حافظه کش گوشی را پاک کنید

یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای رفع مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر انجام دهید، پاک کردن حافظه کش دستگاه است. کش گوشی می تواند موجب ایجاد یک سری باگ های نرم افزاری شود که در عملکرد گوشی اختلال ایجاد می کنند. برای مثال ممکن است همین باگ ها موجب عدم اتصال گوشی به کامپیوتر شود. بنابراین یکی دیگر از گزینه های رفع بروز این مشکل، حذف حافظه کش گوشی است.

از Troubleshooter ویندوز کمک بگیرید

Troubleshooter یا همان سیستم عیب یاب ویندوزی می تواند به شما کمک کند تا بفهمید دلیل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر و شناسایی نشدن آن در سیستم چیست. این ابزار عیب یاب ویندوز همچنین در صورت امکان به صورت خودکار مشکل موجود را هم برطرف می کند. بنابراین یا می توان از این طریق متوجه مشکل شد و آن را برطرف کرد یا این که کلا با کمک Troubleshooter ویندوز، مشکل عدم اتصال گوشی به کامپیوتر را برطرف کرد.

ریست فکتوری کردن موبایل

در نهایت ممکن است برای رفع مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر ناچار به ریست فکتوری کردن گوشی خود شوید. با ریست فکتوری کردن تمامی تنظیمات گوشی به حالت اولیه بر می گردد و همه چیز کاملا پاک می شود. با این حال بسیاری از مشکلات گوشی مانند وصل نشدن آن به کامپیوتر می تواند با ریست فکتوری شدن دستگاه برطرف شود. در نظر داشته باشید که اگر هدف شما انتقال داده ها به کامپیوتر باشد قطعا با این کار دیگر داده ای برای انتقال نخواهید داشت. بنابراین بهتر است قبل از انجام این کار ابتدا از داده های گوشی یک فایل بکاپ تهیه کرده و آن را روی یک فلش یا در فضای ذخیره سازی ابری، ذخیره کنید. حالا می توانید ریست فکتوری کردن موبایل را امتحان کنید.

اگه گوشی اپلت رو می خوای به کامپیوتر وصل کنی بیا اینجا : نمایندگی اپل 

گوشی را از طریق وای فای به کامپیوتر وصل کنید

تکنولوژی همیشه می تواند بهترین راه حل باشد. یکی از گزینه های حرفه ای برای رفع مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر، استفاده از گزینه اتصال بی سیم است که در آن گوشی از طریق وای فای به کامپیوتر وصل می شود. برای وصل کردن موبایل به کامپیوتر از طریق وای فای باید ابتدا یک برنامه مخصوص مانند Air Driod را هم روی گوشی و هم روی کامپیوتر نصب کنید تا بتوانید با اجرای همزمان برنامه روی هر دو دستگاه و اتصال آنها به یک شبکه وای فای مشترک، کامپیوتر و موبایل را از طریق وای فای به هم متصل کنید.

5/5 (1 امتیاز)