اشتراک گذاری

راهنمای خرید پروژکتور

در این مقاله برآنیم تا نکات مهمی که پیش از اقدام به خرید پروژکتور می‌بایست به آنها توجه شود را به اشتراک بگذاریم. اگرچه کارکرد تمامی پروژکتورها نسبتاً یکسان است و این دستگاه‌ها عمدتاً تصاویری در ابعاد بزرگ‌تر را ایجاد می‌نمایند. اما با توجه به تنوع گسترده‌ای که در خط تولید این محصولات وجود دارد، توجه به نکات ارائه شده زمینه ساز آن است تا خردی پروژکتور سازگار با نیازها، شرایط و بودجه صورت پذیرد.

پیش از هر چیز بهتر است با کارکرد پروژکتور و نام‌های گوناگون این دستگاه آشنا شویم. همان گونه که می‌دانید پروژکتورها از طریق ورودی‌های مختلف به دستگاه‌هایی مانند ویدئو ، VCD، DVD ، دوربین‌های فیلم‌برداری، ویژوالایزر، لپ‌تاپ و کامپیوتر متصل شده و تصویر این دستگاه‌ها را در ابعاد بزرگ‌تر روی پرده نمایش یا هر سطح دلخواهی نمایش می‌دهند. در حال حاضر از این دستگاه با نام‌های متعددی یاد می‌شود که برخی از آنها عبارتند از: دیتا پروژکتور، ویدیو پروژکتور، ویدئو پروجکشن، پروژکتور و …

خرید پروژکتور

نکات مهم در خرید پروژکتور

توجه به کارکرد تخصصی پروژکتور

نخستین گام در خرید پروژکتور مناسب توجه به کارکرد تخصصی پروژکتور است. این موضوع که پروژکتور برای چه کاری قرار است تهیه شود نقش بسزایی در تعیین نوع آن خواهد داشت. برای مثال اگر شما نیاز به پروژکتوری دارید که قابلیت حمل و جابجایی داشته باشد، وزن دستگاه فاکتور بسیار مهمی برای شما خواهد بود.

در غیر اینصورت می‌توان فاکتور وزن پروژکتور را کنار گذاشت و دستگاهی سنگین خریداری کرد. باید توجه داشت که پروژکتورهای قابل حمل DLP بهتر از پروژکتورهای کم وزن LCD هستند. پروژکتورهای LCD یا Liquid Crystal Display، صفحه نمایش کریستال مایع هستند و پروژکتورهای DLP یا Digital Light Processing، پردازش دیجیتالی نور، هستند.

برای تعمیر پروژکتور acer همین الان از طریق شماره های درج شده تو سایت با مشاورای ما در نمایندگی رسمی ایسر در ارتباط باش

پروژکتورهای دیگر موجود در بازار عبارتند از:

  1. ویدئو پروژکتور جیبی
  2. ویدئو پروژکتور چند‎رسانه‌ای
  3. ویدئو پروژکتور سینمای خانگی
  4. ویدئو پروژکتورهای مورد استفاده در محل‎های برگزاری بزرگ و مخصوص نصب ثابت

تکنولوژی پروژکتور

پروژکتورهای موجود در بازار با تکنولوژی های متفاوتی تولید می‌شوند. از همین رو خریدار می تواند بسته به فضایی که قرار است پروژکتور در آن قرار بگیرد و نیز تصویری که قرار است این دستگاه به نمایش درآورد، نوع پروژکتور و تکنولوژی بکار رفته در آن را انتخاب کند. در حال حاضر غالب پروژکتورها با استفاده از تکنولوژی LCOS، تکنولوژیDLP و یا تکنولوژی LCD3 تولید و ساخته می‌شوند که بهتر است پیش از خرید پروژکتور با هر یک از آشنا شویم.

1. تکنولوژی LCD3:

این تکنولوژی اولین بار توسط شرکت EPSON معرفی گردید. در این تکنولوژی برای تولید تصاویر از ۳ پانل LCD استفاده می‌شود که سبب نمایش تصویری باکیفیت می‌شود. شرکت‌هایی مانند EPSON و SONY اغلب از همین تکنولوژی استفاده می‌کنند.
اگرچه تصاویر ارائه شده توسط این ویدئو پروژکتورها بالاست اما قرارگرفتن گردوغبار بر روی پانل‌های LCD به‌مرورزمان سبب کدر شدن تصاویر خارج شده از این دستگاه می‌شود. در طول سالهای اخیر تلاش شده تا این اشکال به کمک فیلترهای تعبیه‌شده در دستگاه مرتفع گردد.

2. تکنولوژیDLP:

در این تکنولوژی تولید تصاویر به کمک تعداد زیادی آینه در ابعاد کوچک و استفاده از یک چیپ به نام DMD صورت می‌پذیرد. کیفیت رنگ‌ها و تصاویر در ویدئو پروژکتورهای DLP نسبت به دستگاه قبلی کمتر است، اما در مقابل کنتراست بالا و قیمت ارزان‌تری دارد. شرکت‌هایی مانند OPTOMA , NEC , BENQ معمولاً از این تکنولوژی استفاده می‌کنند
پاناسونیک نیز از هر دو تکنولوژی DLP و ۳LCD مدل‌هایی را روانه بازار کرده است.

3. تکنولوژی LCOS:

این تکنولوژی که در جدیدا در پروژکتورها استفاده می‌شود، چندان مورد استقبال واقع نشده است. تکنولوژی LCOS ترکیبی از دو تکنولوژی فوق است و هزینه ساخت بالاتری دارد.

4. روشنایی:

سومین فاکتور که در خرید پروژکتور می‌بایست مورد توجه قرار گیرد روشنایی یا همان میزان نور تابیده شده توسط پروژکتور است.

واحد اندازه‌گیری روشنایی در اغلب پروژکتورها، لومن (Lumen) است. میزان روشنایی برای تمامی پروژکتورها فاکتوری مهم و قابل توجه است.

5. عمر لامپ:

لامپ پروژکتور یکی از گران قیمت‌ترین قطعات این دستگاه است. این قطعه تنها بخشی است که احتمالاً کاربر در زمان استفاده از ویدئو پروژکتور (در دراز مدت) ناچار است که بارها اقدام به تعویض آن کند. عمر لامپ که معمولاً بر حسب ساعت بیان می‌شود دیگر ویژگی است که باید در حین خرید پروژکتور حتما به آن توجه کنید تا به این زودی‌ها به فکر تعویض حیاتی‌ترین قطعه ویدئوپروژکتور خود نباشید.

6. دامنه نور یا کنتراست

کنتراست ارائه شده توسط پروژکتور که به صورت نسبتی با مخرج یک بیان می‌شود، مشخصه مهمی است که در برخی مصارف بسیار مهم است. میزان کنتراست، دامنه نوریست که توسط پروژکتور قابل بازیابی است. بطور مثال کنتراست این ویدئو پروژکشن اپسن ۵۰۰۰:۱ است.

برای رسیدن به نتیجه دقیق‌تر و محاسبه پله‌های (Stops) کنتراست، کافیست عدد کنتراست را آنقدر تقسیم به دو کنید تا به مخرج یک برسید. تعداد دفعاتی که عدد شما به دو قابل تقسیم است، مشخص‌کننده مقدار پله کنتراست ویدئو پروژکتور شماست.

خرید پروژکتور

با فرمولی که گفتیم، ویدئو پروژکتوری با کنتراست ۵۰۰۰:۱ ،حدود ۱۲ پله کنتراست دارد. ویدئو پروژکتوری که کنتراست آن ۱۰٫۰۰۰:۱ باشد، یک پله کنتراست بیشتر یعنی ۱۳ پله کنتراست دارد و ویدئو پروژکتوری که کنتراست آن ۲۵۰۰:۱ باشد یک پله کنتراست کمتر یعنی ۱۱ پله کنتراست دارد.

با دانستن این مطلب اعداد مطرح شده درباره کنتراست شما را گول نخواهد زد و حالا می‌دانید که همانطور که اختلاف کنتراست ۲۰۰۰:۱ با ۱۰۰۰:۱ ، یک پله است، اختلاف ۱۰۰۰:۱ و ۵۰۰۰:۱ هم یک پله است و بزرگی اعداد شما را به اشتباه نخواهد انداخت. دانستن این محاسبه در انتخاب و خرید پروژکتور در مصارفی که کنتراست اولویت بالایی دارد، بسیار حائز اهمیت است.

7. رزولوشن یا اندازه تصویر 

رزولوشن یا اندازه تصویر فاکتور مهم دیگری است که در حین خرید پروژکتور می‌بایست به آن دقت شود. رزولوشن، ابعاد پیکسل‌های نمایش داده شده توسط پروژکتور را بیان می‌کند از همین رو در کیفیت تصویر نقش بسزایی دارد. معمولاً استانداردهایی مانند XGA یا HD  برای بیان سطح کیفی این مشخصه استفاده می‌شوند.

8. فاصله استاندارد پروژکتور تا پرده نمایش

فاصله استاندارد پروژکتور تا پرده نمایش مشخصه دیگری است که می بایست در حین خرید پروژکتور به آن دقت شود. اینکه فاصله درج شده در دفترچه راهنما برای فضای شما مناسب است یا خیر، می بایست پیش از اقدام به خرید مورد توجه واقع شود. فاصله استاندارد پروژکتور تا پرده نمایش با اصطلاح Throw Distance بیان می‌شود.

این مشخصه، کمترین و بیشترین فاصله‌ای را بیان می کند که پروژکتور می‌تواند از پرده داشته باشد، بدون اینکه در تصویر مشکلی به وجود بیاید و یا دچار افت نور شود.

9. اندازه واقعی تصویر

اندازه‌ایست که حداکثر و حداقل قطر تصویر تضمینی ارائه شده توسط پروژکتور را معرفی می‌کند که به نوبه خود قابل اهمیت است.

نمایندگی ایسر و واحدهای تعمیرات ایسر

نمایندگی ایسر جهت ارائه هر چه تخصصی‌تر خدمات به کاربران خویش، پیشرفته‌ترین تجهیزات و امکانات روز دنیا را در اختیار کادر فنی و کارشناسان حاضر در این مرکز قرار داده است و در تلاش است تا با رفع نواقص و اشکالات مطرح شده از سوی کاربران و مشتریان گرامی بالاترین سطح کیفی خدمات را به آنان ارائه نمایند.

نمایندگی ایسر در بخش فروش ارائه کننده تمامی خدمات مرتبط با عرضه و فروش تولیدات ایسر و در بخش تعمیرات ارائه کننده تمامی خدمات مرتبط با تعمیر، بازیابی، بازسازی و ترمیم دستگاه‌های ایسر نظیر پروژکتور ایسر است. نکات مهم در خرید پروژکتور که در بخش‌های فوق ارائه شده توسط کارشناسان همین مرکز در پارت تعمیرات پروژکتور ایسر گردآوری و تدوین شده است. کاربران این برند در صورت نیاز به هر یک از این خدمات، می‌توانند به نمایندگی ایسر مراجعه کرده و خدمات موردنیاز خویش را دریافت دارند. واحدهای تعمیرات ایسر در بخش زیر معرفی می‌گردند.

Rate this post