اشتراک گذاری

پورت های لپ تاپ ایسر

اگر از کاربران لپ تاپ های امروزی باشید، حتماً پورت های متعدد تعبیه شده در این دستگاه‌ها را دیده‌اید. اگر دقت کرده باشید، در پشت و یا در لبه‌های کناری لپ تاپ، پورت های فراوانی در اندازه های مختلف وجود دارند که معمولاً جز یکی دو مورد از آنها چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. هر روز هم که صنعت ساخت و طراحی لپ تاپ‌ها پیشرفته‌تر می شود، سازندگان لپ تاپ، جهت ترغیب مشتریان خویش و تشدید احساس نیاز آنها، به تعداد این پورت ها می‌افزایند.

متأسفانه عموم کاربران لپ تاپ آشنایی چندانی با پورت های بکاررفته در لپ تاپ ایسر و کاربرد هر یک از آنها ندارند. این موضوع گاه سبب شده تا کارایی پورت هایی چون USB، USB Type-C و Thunderbolt 3 مورد غفلت واقع شده و توسط برخی از کاربران مورد بی‌توجهی قرار گیرند.

از همین رو در این مقاله بر آن شده‌ایم تا ضمن معرفی انواع پورت لپ تاپ، کاربرد هر یک از آنها را با شما کاربران گرامی به اشتراک بگذاریم. شایان ذکر است در صورت بروز هر گونه اشکال در پورت های لپ تاپ ایسر مورد استفاده‌تان و یا سایر قطعات این دستگاه، می‌توانید تخصصی‌ترین سرویس‌های تعمیر و بهسازی را با حضور در مرکز تعمیر لپ تاپ ایسر دریافت نمایید.

پورت های لپ تاپ ایسر

پورت های لپ تاپ ایسر و کاربرد آنها

در این بخش برخی از رایج‌ترین پورت های بکاررفته در انواع لپ تاپ ایسر و کاربرد هر یک از این پورتها با شما کاربران گرامی به اشتراک گذاشته خواهد شد.

جک 3.5 میلیمتری هدفون (3.5mm Audio Jack):

این جک رایج‌ترین جک مورد استفاده در جهان است که اکثر به گوشی‌های هدفون و بلندگوهای سیمی وصل می‌شود. در حالی که برخی از دستگاه‌های قدیمی دارای دو جک صوتی یکی برای میکروفن و دیگری برای هدفون هستند، در اکثر مدلهای امروزی، این دو مورد در یک پورت خلاصه می‌شوند. (کاربران لپ تاپ های ایسر می‌توانند سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعمیر این پورت را با حضور در مرکز تعمیر لپ تاپ ایسر دریافت نمایند).

پورت اترنت (Ethernet):

این مورد از پورت های لپ تاپ ایسر معمولاً در لپ‌تاپ‌های تجاری (business laptops) و کامپیوترهای رومیزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد پورت اترنت برقراری ارتباط با شبکه اینترنت است. البته با رایج شدن شبکه‌های بی‌سیم WiFi این پورت دیگر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. (کاربران لپ تاپ های ایسر می‌توانند سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعمیر این پورت را با حضور در مرکز تعمیر لپ تاپ ایسر دریافت نمایند).

نمایندگی ایسر

پورت HDMI لپ تاپ:

این مورد از پورت های لپ تاپ ایسر با نام کامل High Definition Multimedia Internet یکی از پورت‌های استاندارد تعبیه شده در لپ‌تاپ‌‌ها برای انتقال تصویر و صدا است. پورت HDMI لپ تاپ انتخاب خوبی برای ارسال تصاویر با وضوح و کیفیت بالاست. قابلیت دیگر این پورت انتقال محتوا بدون انجام عمل فشرده‌سازی بر روی تصاویر و صداهاست. این قابلیت برای کار با کنسول‌های بازی، دروبین‌های فیلم‌برداری، سیستم‌ DVD-player، سیستم‌های حرفه‌ای صوتی و تصویری، دوربین‌های دیجیتال، موبایل و تجهیزات دیگری از این دست کاربرد دارد.

پورت DVI لپ تاپ:

درگاه DVI مخفف کلمه Digital Visual Interface است که به معنای «رابط دیجیتالی بصری» است. این مورد از پورت های لپ تاپ ایسر نیز معمولاً کمتر در این دستگاه‌ها به کار می‌رود. با این وجود می‌توان با تهیه یک مبدل ارزان قیمت از رابط HDMI و یا Display port لپ تاپ مورد استفاده را به صفحه نمایش های دارای DVI متصل کرد.

پورت USB/USB Type-A USB 2.0:

این پورت لپ تاپ امکان اتصال اکثر لوازم جانبی به لپ تاپ را فراهم می‌سازد. معمولاً تعداد پورت های USB تعبیه شده در لپ تاپ بین ۲ تا ۴ عدد است.

پورت DisplayPort/mini DisplayPort:

پورت DisplayPort یکی از پیشرفته‌ترین پورت های لپ تاپ است که توانایی نمایش با رزولوشن 4k و ۶۰ هرتز در یک مانیتور و قابلیت اتصال همزمان به حداکثر ۳ مانیتور با کیفیت Full HD با استفاده از hub یا dock را دارد. رابط DisplayPort همانند HDMI توانایی انتقال صدا را نیز داراست.

البته این پورت در لپ تاپ های امروزی کمتر به کار می‌رود و در صورت وجود اندکی تغییر در شکل و نام آن وجود دارد. (کاربران لپ تاپ های ایسر می‌توانند سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعمیر این پورت را با حضور در مرکز تعمیر لپ تاپ ایسر دریافت نمایند).

تعمیر لپ تاپ ایسر

پورت USB Type-C لپ تاپ:

این مورد از پورت های لپ تاپ در غالب دستگاه‌های امروزی به کار می‌رود. کارشناسان بر این باورند که پورت یو اس بی Type-C پورتی است که آینده را از آن خود خواهد کرد. از استاندارد USB نسخه‌های مختلفی تا کنون طراحی و بکار برده شده است که برخی از آن ها موفق بوده و برخی هم ناموفق بوده‌اند.

پورت ایساتا (ESATA):

این مورد از port لپ تاپ ایسر در صورت استفاده می‌تواند ظرفیت هارد لپ تاپ شما را بدون کاهش عملکرد سیستم، افزایش دهد. درحقیقت، هارد دیسک کامپیوترهایی که مجهز به پورت eSATA هستند، به لحاظ عملکرد عملاً بهتر از هارد داخلی لپ تاپها کارایی دارد. کاربرد دیگر پورت ایساتا اتصال درایور های DVD به لپ تاپ است.

نمایندگی تعمیر لپ تاپ ایسر

نمایندگی تعمیر لپ تاپ ایسر ارائه‌دهنده تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با تعمیر، تعویض قطعات، بهسازی و ترمیم کلیه مدلهای لپ تاپ به متقاضیان است. کاربران کلیه لپ تاپ های ایسر می‌توانند در صورت مشاهده هر گونه اشکال و ناکارامدی در دستگاه مورد استفاده خود، به نمایندگی ایسر مراجعه کرده و پس از حضور در مرکز تعمیرات لپ تاپ ایسر، سرویس‌های تخصصی مورد نیاز را دریافت نمایند.

سرویس‌های ارائه شده در مرکز تعمیرات لپ تاپ ایسر منحصر به موردی خاص نیست و کلیه تعمیرات سخت افزاری و نرم افزاری مرتبط با لپ تاپ های ایسر را شامل می‌گردد. شایا ذکر است در مرکز تعمیرات ایسر در صورت محرز شدن خرابی کامل یک قطعه و نیاز به تعویض آن، با صاحب دستگاه تماس گرفته شده و جهت این کار از وی کسب اجازه صورت می‌پذیرد.

Rate this post